English EN German DE Polish PL

Czym kierować się przy wyborze płytek?

Dokonując wyboru płytek, warto wziąć pod uwagę ich przeznaczenie. Na podłogi stosujemy głównie gresy – materiał twardy, mocno sprasowany i wypalony w wysokich temperaturach. Gres jest bardzo wytrzymały, nienasiąkliwy, przez co nadaje się nawet do pomieszczeń o bardzo dużym natężeniu ruchu oraz narażonych na mróz.

Gresy mają kilka rożnych typów:

  • gres techniczny – polecany zarówno do łazienki i kuchni, jak i do miejsc użytku publicznego, jak galerie handlowe czy dworce kolejowe. Charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie,

  • gres barwiony w masie – rysunek znajduje się na powierzchni płytki, natomiast głębsza warstwa jest bardzo zbliżonego koloru, dzięki czemu w momencie uszczerbienia czy odpryśnięcia jest ono niemal niewidoczne,

  • gres szkliwiony powierzchniowo – nadruk znajduje się górnej warstwie płytki natomiast warstwa wewnętrzna najczęściej ma barwę białą lub czerwoną, w zależności od koloru glinki, z której została wykonana.

Gres jest materiałem, który można stosować zarówno na posadzki, jak i na ściany, jednak należy pamiętać, że charakteryzuje go wysoka twardość, przez co jest produkt trudny w obróbce. Do docinania go lub fazowania niezbędny jest specjalistyczny sprzęt.

Płytki ceramiczne, które mają przeznaczenie jedynie ścienne to glazura. Jest ona wygodna w obróbce, a do tego lżejsza od gresu. Formuje się ją z białej lub czerwonej glinki, a następnie pokrywa szkliwem. Dzięki temu glazura występuje w nieskończonej ilości kolorów i wzorów.

Jest to materiał miękki i łatwy w obróbce. Powierzchnia płytki nie musi być gładka – kolekcje glazur mają bardzo rozbudowany zasób elementów dekoracyjnych, jak dekory, tak zwane 3D, listwy, cokoły.

W przypadku każdego z rodzajów płytek ważna jest ich wcześniejsza rektyfikacja. Jest to proces postprodukcyjny, który polega na zeszlifowaniu brzegów płytki w celu ich kalibracji. Dzięki temu są one równe i można je kłaść stosując bardzo wąskie fugi.