English EN German DE Polish PL

Jak przeżyć remont i nie dać się zwariować?

Często zdarza się, że potrzebujemy w życiu zmian, niekiedy zdajemy sobie sprawę, z tego, że nasze mieszkanie nie cieszy nas tak, jak na początku – gdy wszystko było nowe. Niektóre sprzęty zdążyły się zepsuć, a innych mamy już serdecznie dość. Dojrzewa w nas myśl, że czas na remont.

Remont lub wyposażanie nowego wnętrza – to sytuacja, w stosunku do której miewamy raczej mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się radość, że coś zmienimy i to tak, jak będzie nam wygodnie, będzie lepiej i ładniej niż dotychczas. Z drugiej strony – strach – brud, rozgardiasz, obcy ludzie chodzący po naszym domu oraz koszta, które trzeba będzie ponieść.

Aby łagodnie przebrnąć przez ten niełatwy proces, warto skupić się na kilku istotnych kwestiach:

  • Co się nam podoba? Warto przejrzeć czasopisma wnętrzarskie, przejrzeć strony z inspiracjami by ustalić jaki styl, to ten, który najbardziej do nas pasuje – nowoczesny, klasyczny, może rustykalny? Które kolory lubimy, może w otoczeniu jednych czujemy się lepiej niż przy innych?

  • Projektant. Często podjęcie decyzji przyspieszy i ułatwi porozmawianie z zawodowcem. Nasza wizja wydaje nam się dobra, jednak czy na pewno wszystko to będzie ze sobą współgrało? Skonfrontowanie naszego pomysłu z architektem wnętrz na pewno rozwieje wiele wątpliwości, nasunie nowe pomysły i rozwiązania. Projektant zna się na swojej pracy – część odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji weźmie na siebie.

  • Budżet. Bardzo ważne jest by nie wydać niepotrzebnie zbyt wiele. Jeśli nasz budżet jest ograniczony warto wcześniej przemyśleć jaką sumę chcemy przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Remont jest dość długim procesem, podczas którego zdarzają się pewne nieprzewidziane sytuacje – trzeba wziąć je pod uwagę i zaplanować bezpieczny bufor finansowy.

  • Sprzęty. Zakupu materiałów, w jakie będziemy chcieli wyposażyć nasze mieszkanie najlepiej dokonać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Zdarza się, że nasze pomieszczenia wymagają niestandardowych rozwiązań, które często produkowane są pod nasze indywidualne zamówienie, a to niestety wymaga czasu.

    W wyborze sprzętów pomogą sprzedawcy w salonach handlowych i przede wszystkim projektant. Warto wybierać towary marek znanych i niezawodnych.

  • Wykonawca. Jednym z ważniejszych elementów dobrze przeprowadzonego remontu jest wybór odpowiedniej grupy wykonawczej. Nie sztuką jest zakupienie świetnych jakościowo produktów dopasowanych do naszego projektu, jeśli wybierzemy amatorską grupę wykonawczą, która zniszczy cały efekt. Warto wybrać ekipę, której możemy być pewni, której pracę możemy zobaczyć na jakimś przykładzie.

    Często projektanci mają grupy wykonawców, których mogą nam polecić, a w salonach łazienkowych zaaranżowane boksy są pracą najlepszych fachowców, których handlowcy na pewno chętnie nam polecą.

  • Czas. By remont przebiegał bez zbędnych nerwów, warto założyć, że coś może „pójść nie tak”. Rozsądnie jest założyć, że terminy, które przyjęliśmy mogą ulec zmianie – transport towarów importowanych się przedłuży, a fachowcowi, choćby najlepszemu, przydarzy się coś nieplanowanego.

Każdego remontu, choćby najmniejszego należy doglądać, tak by wszystko, co sobie zaplanowaliśmy było wykonane zgodnie z planem. Oczywiście takie zadanie można zlecić komuś innemu lecz koniecznie kompetentnemu, świetnym rozwiązaniem jest scedowanie tej pracy na przykład na projektanta.

Remonty niosą ze sobą wiele emocji – warto zarezerwować sobie trochę czasu by cały ten proces choćby ramowo sobie zaplanować tak, by przebiegał jak najłagodniej, nie wywołując w nas emocji negatywnych – nie dajmy się zwariować!