English EN German DE Polish PL

Małe jest piękne

Kupiłeś mieszkanie lub przygotowujesz się do remontu, przed Tobą wyzwanie – aranżacja małej łazienki. Zastanawiasz się jak sprawić, aby była zarówno przestronna jak i funkcjonalna? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek by osiągnąć zamierzony efekt.

1. Ważny jest kolor

W małych przestrzeniach bardzo dobrze sprawdzają się jasne kolory z chłodnej palety barw np. : biały, fiolet, jasnoszary, błękit. Dzięki temu uzyskasz efekt oddalających się ścian, co optycznie powiększy Twoją przestrzeń.

2. Płytki łazienkowe

Przy wyborze glazury poza kolorem kierujemy się ich estetyką i możliwością uzyskania złudzenia optycznego. Taki efekt pozwolą uzyskać nam płytki z lekkim połyskiem, które w ciekawy sposób odbijają światło, przez co powiększą optycznie pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest wkomponowanie w ścianę mozaiki . Mitem jest, że mała łazienka = małe płytki. Lepszym rozwiązaniem są duże płyty, które wprowadzą ład i harmonie i stworzą spójną jednolitą całość.

3. Złudzenie optyczne

Ułożenie płytek odgrywa tutaj kluczową rolę. Glazura ułożona pionowo – sprawi że łazienka będzie wydawała się wyższa, a z kolei poziomo poszerzy pomieszczenie. Unikamy deseni: pasów, kwiatów itp., sprawiają, że w łazience pojawia się chaos, męczący nadmiar, a przede wszystkim pomieszczenie wydaje się mniejsze. Dla tych, którzy lubią wzory – ciekawym rozwiązaniem są płytki w jednolitym kolorze z fakturą.

4. Wyposażenie

Paradoksalnie im większe tym lepiej. Duże sprzęty będą wyglądały zdecydowanie lepiej niż zagęszczenie małych. Warto zastanowić się nad otwartą kabiną prysznicową, z wykorzystaniem tafli szkła i odpływu liniowego. Kabina prysznicowa będzie przedłużeniem łazienki, a nie odrębnym, zmniejszającym ją elementem.

Umywalka i sedes – najlepiej wiszące, montowane bezpośrednio do ściany. Zyskamy tym sposobem więcej przestrzeni na podłodze, gdzie możemy ustawić dodatkowe kosze ozdobne itp.

5. Lustro

Im większe, tym lepsze. Zamontowane naprzeciw drzwi wejściowych do łazienki od razu sprawi wrażenie, że znajdujemy się w pomieszczeniu dwa razy większym niż w rzeczywistości. Dobre oświetlenie lustra z pewnością pomoże nam podkreślić ten efekt.

6. Oświetlenie

Bez dobrego oświetlenia wszystkie powyższe wskazówki nie zdadzą egzaminu. Światło w małej przestrzeni powinno być wszędzie. Główna lampa na suficie, podświetlenie lustra, kinkiety zamontowane na ścianach, a nawet zamontowana przy podłodze listwa led, która pozwoli uzyskać efekt dłuższych ścian.

Mała łazienka zmusza nas do lepszej organizacji miejsca, czyli inaczej mówiąc stałego utrzymywania porządku. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Z pewnością przyda się organizer w postaci szafki łazienkowej, w której schowamy wszystkie potrzebne akcesoria, utrzymując ład i porządek, który jest tak pożądany w małych przestrzeniach.